Example
Ex 1
Divide:
(i)
(ii)
Sol:
We have:
Ex 2
The cost of 5
kg of sugar is Rs 101
, find the cost per kg.
Sol:
We have:
Cost of 5
kg of sugar = Rs 101
Hence, the cost of 1 kg of sugar is Rs 18
.
Ex 3
The product of two numbers is 15
. If one of the numbers is 6
, find the other.
Sol:
Ex 4
If the cost of a notebook is Rs.8
, how many notebooks can be purchased for Rs.131
?
Sol:
We have: